Szent Bernát-nap Zircen

Szent Bernát-nap Zircen

Augusztus 19-e a ciszterciek főünnepe, amikor Clairvaux-i Szent Bernát atyánkra emlékezünk. Minden évben nagyszámú vendég látogat el ezen a jeles napon a hazai ciszterci rend szellemi, lelki központjába, Zircre.
Idén sem volt ez másképp, amikor a magyar ciszterci monostorok képviselőivel, intézményeink vezetőivel, több magyarországi szerzetesrend elöljárójával és képviselőjével, valamint a zirci és környékbeli polgármesterekkel, intézményvezetőkkel, munkatársakkal, barátainkkal és ismerőseinkkel ünnepelhettünk együtt.

Az ünneplés az előesti vesperással kezdődött, amikor Nivárd testvérünk újította meg egyszerű fogadalmát, ezzel további három évre kötelezte el magát a rendi közösségünkben.

Csütörtökön 11 órakor Bernát apát úr vezetésével ünnepeltünk szentmisét, majd az arborétumban a helyreállított Szent Bernát-szobor megáldása következett. A szobrot 1931-ben emelték, de a közösség 1950-es feloszlatása utáni évben a katonák ledöntötték, lefejezték és az egykori talapzat mellett a földbe temették. A csonkolt szobrot 1990-ben kiásták, de restaurálására és helyreállítására csak most kerülhetett sor.

Az ünneplés folytatásaként az apátság épületében található reprezentatív fogadótér, a Királyterem átadására került sor. A királyi épületszárnyról érdemes tudni, hogy a 17-19. században a Habsburg birodalom országaiban, így hazánkban is a szerzetesrendek ehhez hasonló reprezentatív fogadóteret alakítottak ki a monostorukban a császári, királyi és egyházi előkelő látogatók fogadására. A zirci apátság nyugati szárnya 1844-1847 között épült, helyet adva több díszesen berendezett előkelő teremnek. Itt - többek között - Ferenc József császár és király kétszer is megszállt kíséretével, először 1852-ben, majd 1901-ben. Habár hazánkban számos monostort bővítettek vagy épült újjá a 18-19. század folyamán, mégis az előkelő uralkodói vendégek fogadására kialakított tereket egyedül a zirci apátságban találunk. Itt restaurált falfestéssel, az eredeti festményekkel, korhű bútorokkal találkozhatunk, valamint olyan használati tárgyakkal rendeztük be, amelyeket akár az idelátogató császár is használhatott.

Az átadás keretében Bernát apát úr, Nivárd testvér és Kohári Gabriella mutatta be a renoválás 2019-ben kezdődött folyamatát. A munkálatokra azért volt szükség, mert a szerzetesrendek 1950-ben történt feloszlatása után az ún. Királyterem más feladatot látott el – legutóbb a zirci szakképző iskola könyvtáraként működött, majd 1994-et követően forrás híján raktárként funkcionált – s a kommunizmus éveiben az eredeti bútorzat elkallódott, a falfestés és intarziás parketta tönkrement. A festőrestaurátori munkát Maracskó Izabella és Hegedűs Judit, a parketta restaurálást Szalay György restaurátor végezte.

A munkálatok eredményeként a három szobát eredetihez hűen rendeztük be és az ünnep keretében átadtuk a nagyközönségnek. A felújítás nem öncélú volt, augusztus 20-ával megnyitottuk a Királytermet a látogatók előtt, bekapcsolva az apátság turisztikai vérkeringésébe. Ehhez kapcsolódóan pedig szintén megnyitottuk az érdeklődők részére az 1847-ben elkészült és 2021-ben felújított Vöröstornyot, aminek teraszáról egész Zirc és a környező Bakony is belátható. A nap a Ciszterci Műemlékkönyvtár megújult tereinek átadásával zárult.

Hálásak vagyunk, hogy együtt ünnepelhettünk!

Aktuális programok

H K Sze Cs P Szo V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30